Kanuni Zorunlluklar...

Havooz, kurulduğu günden itibaren kurumlar adına devlete gönderilecek verinin hazırlanması ve gönderimi konularında operasyonel işler yapmış ve konu hakkında yeterli deneyime sahiptir.

5651 Kanunu Nedir? 

5651 sayılı kanun, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanundur.

Kimleri İlgilendirir?

Bu kanun uyarınca Oteller, Restaurantlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, KOBİ'ler, fabrikalar gibi interneti kablolu ya da kablosuz kullanıma sunan tüm işletmeler yani internet toplu kullanım sağlayıcılar, Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların MAC adresini gösteren bilgileri elektronik ortamda sistemlerine kaydetmekle yükümlüdür.

Nasıl Uygulanır?

Bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini zaman damgası (hash) ile birlikte günlük olarak bir yıl süre ile saklamak ve gizliliğini temin etmekle yükümlüdür.

Kaynak: 5651nedir.com

Havooz Nasıl Yardımcı Olabilir?

5651 Kanunu kapsamında kanuni gereksinimleri yerine getirebilecek son 1 yıla kadar log (kütük) verilerinin imzalanıp saklanması işlerinin yapılabilmektedir.

Üretildiği Yerden Saklanacağı Yere Kadar Tek Ürün Avantajı

Havooz tek bir ürünle verinin üretildiği kaynaktan imzalanıp saklanacağı yere kadar olan bütün veri yolunu 5 dakika gibi bir sürede kullanıma hazır hale getirebiliyor. Verinin üretildiği kaynaktan (FTP, SCP ve ya log dosyası vb.) format kısıtlaması olmaksızın alınıp saklamaya hazır hale getiriliyor. Saklama işlemi öncesinde sıkıştırma işlemi gerçekleştiriliyor ve bununla birlikte 8 kata kadar yer tasarruflu olarak saklanıyor. Gerekli durumlarda anlık olarak istenilen günün verisi istenilen makamlara gönderime hazır hale getirilebiliyor.