Geleneksel Veritabanları Cevap Veremediğinde...

Günümüzde insanların ve makinaların ürettiği verinin çok hızlı büyümesiyle birlikte, geleneksel veritabanları (RDBMS) hız, güvenilirlik ve ölçekleme ihtiyaçlarına gereken hızda cevap veremez hale gelmiştir. Bununla birlikte HBase gibi Hadoop tabanlı ve sütün bazlı veritabanları ortaya çıkmıştır. Apache HBase, Büyük-Veri üzerinde düşük tepki süresiyle çalışan bir dağıtık veri tabanıdır. Özellikle Hadoop mimarisi üzerinde çalışması sayesinde ölçekleme sorunlarına çözüm sağlarken, terabyte'larca veri üzerinde milisaniye gecikmeyle sonuç dönebilmesiyle veritabanı anlayışını geleneksel veritabanlarının ulaşamadığı bir seviyeye çıkartıyor.

Baştan Uca Veritabanı Süreci...

Havooz, bünyesindeki motorlarla sadece veritabanındaki sorgu mekanizmalarıyla değil, verinin oluşumundan sunumuna kadar olan tüm süreçlerde rol alıyor. Tablo görünümleri haricinde grafik arayüzleri ve diğer sunum şekilleriyle altyapının her yerinde sizlere yardımcı oluyor.

Demo Hakkında

Demo için kurulan sistem Amazon'dan kiralanan 4 adet XLarge instance (4 CPU / 15GB Memory) üzerinde Havooz framework kontrolündeki HBase'den oluşmaktadır. Demo verisi 526 Milyon kayıt içermektedir ve sıkıştırılmış veri üzerinde çalıştırılmaktadır. Video üzerinde herhangi bir oynama / kısaltma yapılmamıştır. Veri tamamen üretilmiş veridir herhangi gerçek telefon numarası, ip ya da başka kişisel / saklı bilgi içermemektedir. Demo'da cache'lenmiş veri kullanılmaması için video kaydına başlamadan önce sistem yeniden başlatılmıştır.

Click to download in FLV format (19.98MB)